7В,Г 09.04 літ.



Тема. Любов Пономаренко. «Гер переможений». 
Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності

 1. Опрацюйте поданий нижче матеріал

З 1941 по1944 роки Україна була окупована німецькими військами. Київ оборонявся 2 місяці. Вороги втратили близько 100 тисяч війська. Але захисники Києва були оточені. У полон потрапило майже 660 тисяч осіб, з яких 60 тисяч – командирів. 73 дні тривала оборона Одеси.
 О. Довженко писав у «Щоденнику», як 13 січня 1942 року в 30-градусний мороз німці вели на розстріл роздягнених, босих, у кайданах 100 матросів.
Люди дивилися і завмирали від страху. А потім, ризикуючи потрапити під кулі, знімали з себе одяг і кидали матросам. Але ті не поспішали підіймати, немов не помічаючи морозу, який палив їх вогнем, ішли вони на страту з гордо піднятими головами, співаючи пісню про море…
   Початком визволення України стала Сталінградська битва, у якій німецька армія втратила 1,5 млн. осіб. Тисячі німецьких солдат та офіцерів потрапили в полон…
            Всяка війна страшна і непотрібна людям. З великим нетерпінням, надією і страхом чекали  рідні повернення солдата з війни і на українській землі і на німецькій, особливо діти:
Лужок, дві яблуні та хатка,
Вечірній промінь на вікні,
А на воротах свого татка
Чекають діти із війни.
 так писав М.Стельмах.
       Велика Вітчизняна війна завдала багато горя людству. З обох боків загинуло більше 22 мільйонів осіб, 50 мільйонів було поранено. Кругом голод, розруха.
        Досить складним завданням, що постало перед  українським народом з визволених окупованих  територій була відбудова.
        Відбудовчі роботи починалися одразу після звільнення того чи іншого населеного пункту. Труднощі відбудови також посилювалися браком робочої сили. Тому часто використовували полонених німців.





Війна закінчилася. Багато людей загинуло, виконуючи свій обов’язок перед  батьківщиною: чоловіки, яких чекали дружини, сини, яких чекали матері, юнаки, яких чекали дівчата. Хтось повернувся  до рідних домівок цілим і неушкодженим, хтось – покаліченим. А хтось не повернувся назавжди

         Одним ставили пам’ятники та обеліски, іншим – простий дерев’яний хрест, а хтось лежить безіменний на просторах своєї батьківщини, або на чужій землі. Але будь-яка людина, чи то ворог, чи то свій заслуговує на те, щоб його поховали по-людськи.
  На кладовищах Польщі, Німеччини, інших міст Європи місцеві жителі доглядають могили загиблих під час різних воєн. У тому числі й могили ворожих армій.
Іспанський генерал Франко поставив пам’ятник усім іспанцям, які загинули під час громадянської війни – монархістам, «франкістам», республіканцям, комуністам, як людям одного народу.
   Очевидно, можна розділити людей за вірою, класовою, партійною, національною чи іншою приналежністю, однак є ще щось таке, що їх об’єднує, зближує. Любити людей, поважати їх, відноситися до них з добром – це значить виявляти гуманність. Про це йдеться у новелі Л. Пономаренко " Гер переможений".
Теорія літератури:
Новеланевеликий за обсягом твір епічного характеру про незвичайну життєву подію з неспо­діваним фіналом. Подія розвивається дуже дина­мічно, часто твір має трагічний кінець.

     Гуманíзм визнання людини найвищою цінністю в світі, це ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності.
2. Прочитайте новелу Л. Пономаренко "Гер переможений"
3. Усно дайте відповіді на запитання.
- Де відбуваються описані події?
- Хто про них розповідає? 
- Змальовані картини подані очима дівчинки чи дорослої жінки? 
- Що спонукало героїню твору розповісти цю історію?
- Охарактеризуйте сприйняття дівчинкою полонених німців.
- А як ставилося до полонених німців місто? Як можна це пояснити?
- Як ви гадаєте: чому полонені німці зводили квартал “з любов’ю і розпачем”? Коли був розпач, а коли з’явилася любов?
- Що стало причиною змін?
- Розкажіть про полоненого Фрідріха, яким його бачила дівчинка і яким його сприймає доросла жінка;
- Що стало спонукою для Фрідріха садити квіти? Що він відчував, що думав при цьому?
- Як ви гадаєте: чому авторка говорить не “маленька грядка” (чого достатньо для означення її розміру), а саме “маленька грядочка“? 
- Що має на увазі письменниця, стверджуючи, що грядка була для Фрідріха “маленькою державою”? Може, це так тільки здається авторці?
- Як ставилися діти до Фрідріха? Чому кидалися у нього камінцями й водночас любили, коли він саджав їх на коліна і співав німецьких пісеньок? Любили, коли співав німецьких пісеньок, і називали їх “дурними”?
- Чому Фрідріх прощав дітям їх образи? 
Перегляньте та запишіть у зошити.Світ Фрідріха та "злиденне місто"
- Фрідріх покінчив життя самогубством. “Його поховали за містом, укинувши в яму і навіть не насипавши горба”. Як ви гадаєте, ця фраза лише вказує на факт чи містить і його оцінку? Чому ви так думаєте?
- Розгляньте вміщену на с. 244 підручника ілюстрацію до твору. Який епізод на ній відтворено?

- Як ви думаєте: зірвала дівчинка квітку чи ні?

ЦЕ ЦІКАВО
Жителі стародавнього Риму звернули увагу, що календула розпускається зі сходом сонця, а як тільки стемніє, пелюстки рослини закриваються, тим самим оповіщаючи людей про настання ночі. У наших широтах квітку знали і любили під іншою назвою – нагідки: надто вже схоже насіння рослини на звірині пазурі.З глибокої давнини і донині люди цінують календулу, вірять, що вона рятує від нечисті і зурочення, а також заспокоює серце і душу, захищає від інфекцій. Ось, наприклад, в Індії вже багато століть календула є квіткою самого Крішни, а значить – символом щастя, везіння і удачі. А на індійських богах повсюдно висять гірлянди з квітів календули. На півдні Європи дану квітку застосовували у весільних церемоніях, адже її вважали символом любові. Португальці і іспанці досі називають її «чадною квіткою». А ще, це квітка Діви Марії, що символізує чистоту і невинність. В Англії її так і прозвали – Золото Марії. Китайці, які давно помітили лікувальні властивості рослини, називають її квіткою довголіття.
Крім того, календула  була улюбленою квіткою французьких королев, її згадували в оповідях, а замки прикрашалися букетами цих квітів. Чого тільки варта статуя королеви Маргарити, що знаходиться в саду Парижа: якщо придивитися, у неї в руках знаходиться календула, застигла назавжди в камені.
Слов’яни теж не відставали від французів і англійців. Ще наші предки вважали, що якщо незаміжня дівчина знайде відбиток ступні улюбленого в землі, перекладе її у вазон і посіє там календулу, то їх любов буде вічною. Хлопці ж ніколи не розлучалися з носовою хусткою, в яку була загорнута висушена квітка календули, так вони хотіли привернути сімейне благополуччя. Яскраво-оранжева або жовта квітка календули – це символ вірності в шлюбі і помічник у зміцненні шлюбних уз. Наші бабусі вірили, що кращий засіб від зради – це посаджені нагідки навколо слідів чоловіка, і він більше ніколи не піде наліво. Також можна розкласти сушені пелюстки календули в рожевий і блакитний мішечок з атласу, зв’язати їх міцно червоною ниткою і сховати під матрац. Напій з пелюсток календули  теж сприяє вічній любові в сім’ї. 
У давнину чаклуни і лікарі радили хворому просто дивитися на календулу, і будь-яка хвороба повинна була пройти сама собою. Можливо, в цьому є частка правди, адже жовтий колір може зарядити ударною дозою оптимізму і життєвої енергії. Цікаво, що календула – це отрута для колорадського жука. Садівники помітили, що якщо засадити ділянку по периметру і діагоналі календулою, то ніяких шкідників у вас на дачі не буде і близько.
Запишіть тему та ідею, проблематику новели
Тема: зображення гуманного ставлення до полонених німців, які відбудовували зруйноване місто (взаємостосунки Фрідріха з дітьми, самотніми жінками)
Ідея: засудження війни, жорстокості; уславлення гуманізму, чуйності, доброти.
4.Перегляньте картину іспанського художника
 Сальвадора Далі, написана у 1940—1941 роках
«Обли́ччя війни́» .
Які емоції у вас виникли?














































Немає коментарів:

Дописати коментар